Actualitate
Voronin a decorat 70 de persoane cu “ORDINUL REPUBLICII”
Publicam lista detinatorilor "Ordinului Republicii"- ordinul suprem in stat, care se confera pentru merite exceptionale in toate domeniile de activitate intru binele Patriei si al omenirii.
Nume |
Functia (la data decorarii) |
Anul | Motivul | |
1 | Andrei Timus | Cercetator stiintific principal la Institutul de Filozofie, Sociologie si Drept, ASM | 2001 | Pentru merite deosebite in dezvoltarea stiintei |
2 |
Vladimir Pascalov | Presedintele Cooperativei agricole „Corten”, Taraclia | 2001 | Pentru munca indelungata si rodnica in complexul agroindustrial |
3 | Ana Rudenco | Presedintele Cooperativei agricole „Brezoaia”, jud. Tighina | 2001 | Pentru munca indelungata si rodnica in complexul agroindustrial |
4 | Vasile Volosiuc | Membru al Consiliului Organizatiei veteranilor din RM, membru CEC | 2002 | Pentru munca indelungata si prodigioasa in organele de stat, contributie substantiala la protectia sociala a veteranilor si participare la educarea tinerei generatii |
5 | Regretatului Dumitru Zidu | Fost deputat „Alianta Bragis” | 2002 | Pentru munca indelungata si prodigioasa in organele de stat, contributie substantiala la educarea tinerei generatii |
6 | Mihail Platon | Rectorul Academiei de administrare publica de pe langa guvernul RM | 2002 | Pentru munca indelungata si prodigioasa la pregatirea functionarilor publici |
7 | Combinatului de vinuri „Cricova” | 2002 | In semn de inalta pretuire a meritelor deosebite in dezvoltarea industriei vinicole | |
8 | Mihail Popovici | Directorul Institutului de Cardiologie | 2002 | Pentru merite deosebite in dezvoltarea ocrotirii sanatatii |
9 | Nicolae Chiseev | Judecator demisionat, jurist emerit al RM | 2002 | Pentru munca indelungata si ireprosabila in organele de justitie, merite deosebite in promovarea reformei judiciare si de drept |
10 | Stefan Arnautov | Presedintele Cooperativei agricole „Elita Alexanderfeld”, jud. Cahul | 2002 | Pentru munca indelungata si rodnica in complexul agroindustrial |
11 | Vasile Iovv | Prim-viceprim-ministru | 2002 | Pentru munca indelungata si rodnica in cadrul autoritatilor publice, contributie substantiala la consolidarea statalitatii RM si merite deosebite in realizarea transformarilor social-economice |
12 | Ivan Bodiul | Fostul prim-secretar PC din RSSM | 2003 | Pentru munca indelungata si prodigioasa in organele supreme ale puterii de stat, contributie substantiala la dezvoltarea RM si cu prilejul implinirii varstei de 85 de ani |
13 | Miron Gagauz | Director general IS „Calea Ferata din Moldova” | 2003 | Pentru munca indelungata si ireprosabila in transportul feroviar |
14 | Leonid Kucima | Presedintele Ucrainei | 2003 | In semn de profunda gratitudine pentru contributia sa deosebita la dezvoltarea relatiilor de prietenie si colaborare dintre Ucraina si RM |
15 | Ion Ababii | Rector USMF „Nicolae Testimitanu” | 2004 | Pentru merite deosebite in dezvoltarea invatamantului universitar |
16 | Ivan Demcenco | Presedintele Concernului republican de productie al industriei nationale a constructiei „Inmacom” | 2004 | In semn de inalta pretuire a meritelor deosebite in fondarea si dezvoltarea industriei materialelor de constructie |
17 | Gheorghe Tabunscic | Guvernatorul (baskan) UTA Gagauz-Yeri | 2004 | Pentru munca indelungata si prodigioasa in organele de stat |
18 | Ion Suruceanu | artist | 2004 | In semn de inalta pretuire a meritelor deosebite in dezvoltarea artei muzicale |
19 | Suleyman Denirel | Ex-presedinte al Republicii Turcia | 2004 | Pentru dezvoltarea relatiilor de prietenie si colaborare moldo-turce, pentru sprijinul acordat RM |
20 | Mihail Garstea | Ministru al Industriei | 2004 | In semn de inalta pretuire a meritelor deosebite in dezvoltarea industriei |
21 | Timofei ?epordei | Presedintele Agrofirmei „Cimislia” SA | 2005 | Pentru merite deosebite in dezvoltarea industriei vinicole |
22 | Petru Lucinschi | Ex-presedinte al RM | 2005 | In semn de pretuire a meritelor fata de stat si pentru activitate prodigioasa in organele supreme de stat |
23 | Ivan Calin | Deputat, (PCRM) | 2005 | Pentru munca indelungata si prodigioasa in organele supreme de stat, contributie substantiala la dezvoltarea social-economica a republicii si activitate legislativa si obsteasca intensa |
24 | Vadim Misin | Deputat, (PCRM) | 2005 | Pentru munca indelungata si prodigioasa in organele supreme de stat, contributie substantiala la perfectionarea legislatiei RM si activitate obsteasca intensa |
25 | Maria Scripnic | Director general SA „Magazinul Universal Central UNIC” | 2005 | Pentru merite in dezvoltarea comertului |
26 | Feodor Furdui | Prim-vicepresedinte al ASM | 2005 | Pentru merite deosebite in dezvoltarea stiintei |
27 | Ansamblu national academic de dansuri populare „Joc” | 2005 | In semn de inalta pretuire a meritelor deosebite in dezvoltarea artei coregrafice, pentru contributie remarcabila la propagarea valorilor nationale si la promovarea imaginii RM in lume | |
28 | Tudor Topor | Vicedirector al Intreprinderii mixte „Ungheni-Vin” | 2005 | Pentru munca indelungata si prodigioasa in industria vinicola |
29 | Vasile Anestiade | Prof. univ. USMF „Nicolae Testimitanu” | 2005 | Pentru merite deosebite in dezvoltarea stiintei medicale si contributie substantiala la pregatirea specialistilor de inalta calificare |
30 | Gheorghe Ghidirim | Sef de catedra USMF „Nicolae Testimitanu” | 2005 | Pentru merite deosebite in dezvoltarea stiintei medicale si contributie substantiala la pregatirea specialistilor de inalta calificare |
31 | Aglaia Ostrovscaia | Directorul Fabricii de confectii „Ionel” SA | 2005 | Pentru munca indelungata si prodigioasa in industrie |
32 | Valerian Revenco | Ministrul Sanatatii | 2005 | in semn de inalta pretuire a meritelor deosebite in dezvoltarea ocrotirii sanatatii |
33 | PF Alexie al II-lea | Patriarhul Moscovei si al Intregii Rusii | 2005 | – |
34 | Zinaida Grecianai | Prim-viceprim-ministru | 2006 | In semn de inalta apreciere a meritelor deosebite in perfectionarea sistemului economico-financiar, pentru munca indelungata si prodigioasa in organele centrale ale administratiei publice si activitate organizatorica si obsteasca intensa |
35 | Vladislav Cutarchin | Fost viceprim-ministru in perioada sovietica | 2006 | Pentru contributie substantiala la dezvoltarea economiei republicii, munca indelungata si prodigioasa in organele centrale ale administratiei publice |
36 | Simion Toma | Academician, coordonator Sectia stiinte agricole, ASM | 2006 | In semn de inalta pretuire a meritelor deosebite in dezvoltarea stiintei |
37 | Vladimir Molojen | Ministrul al Dezvoltarii Informationale | 2006 | Pentru munca indelungata si prodigioasa in organele administratiei publice, contributie la edificarea societatii informationale in RM si la crearea de sisteme informationale de importanta statala |
38 | Boris Marian | Redactor-sef, revista „Moldova” | 2006 | Pentru munca indelungata si prodigioasa in mass-media, succese in activitatea de creatie si contributie substantiala la propagarea valorilor spirituale si morale |
39 |
Ilarion Ceban | Director general SA „Alfa-Nistru”, Soroca | 2006 | Pentru munca indelungata si rodnica in domeniul agriculturii |
40 | Valeria Strbet | Presedinta Curtii Supreme de Justitie | 2006 | In semn de inalta pretuire a meritelor deosebite in perfectionarea legislatiei si practicii judiciare si pentru contributie substantiala la promovarea reformei judiciare si de drept |
41 | Iacob Negru | Presedintele Cooperativei Agricole de productie „Agrosargon”, Sarata Galbena, Hancesti | 2006 | Pentru merite deosebite in sporirea eficientei productiei agricole |
42 | Alexandru Ciubotaru | Consultant stiintific la Gradina Botanica a ASM | 2007 | Pentru merite deosebite in dezvoltarea stiintelor biologice |
43 | Igor Crupenicov | Cercetator stiintific principal la Institutul de pedologie si agrochimie „Nicolae Dimo” | 2007 | Pentru merite deosebite in dezvoltarea stiintei |
44 | Karlos Papoulios | Presedinte al Republicii Elene | 2007 | In semn de profunda gratitudine pentru contributia sa deosebita la dezvoltarea relatiilor de prietenie si colaborare dintre Republica Elena si RM |
45 | Pentelei Talcu | Presedintele Consiliului de observatori pentru restaurarea Complexului Monastic Capriana | 2007 | Pentru contributie meritorie la restaurarea Complexului Monastic Capriana |
46 | Gheorghe Cozub | Director general al SA „Imperial Vin” | 2007 | Pentru merite deosebite in dezvoltarea vinificatiei |
47 | Eugenia Ostapciuc | Deputat, (PCRM) | 2007 | Pentru munca indelungata si prodigioasa in organele supreme de stat, contributie substantiala la perfectionarea legislatiei si activitate organizatorica si obsteasca intensa |
48 | Serghei Calmac | Presedintele Cooperativei de productie „Basarabia”, Harbovet, Anenii Noi | 2007 | Pentru munca indelungata si prodigioasa in complexul agroindustrial |
49 | Gheorghe Urschi | umorist | 2008 | Pentru succese remarcabile in activitatea de creatie, merite deosebite in dezvoltarea genului satirico-umoristic |
50 | Vasile Tarlev | Prim-ministru | 2008 | In semn de apreciere a meritelor deosebite in dezvoltarea social-economica a RM, contributie substantiala la asigurarea activitatii constructive si prodigioase a Guvernului intru realizarea programelor nationale si inalte calitati profesionale |
51 | Mihail Rusu | Presedintele raionului Floresti | 2008 | Pentru munca indelungata si prodigioasa in organele administratiei publice, contributie substantiala la promovarea reformelor social-economice |
52 | Iurie Tulei | Director SA „Nistru-Olanesti”, r-nul Stefan Voda | 2008 | Pentru munca indelungata si prodigioasa in complexul agroindustrial |
53 | Fiodr Iacovlenco | Director general SA „Zorile” | 2008 | Pentru munca indelungata si ireprosabila in domeniul industriei |
54 | Leonid Cerescu | Director general SA „Monolit” | 2008 | Pentru munca indelungata si prodigioasa in domeniul constructiilor |
55 | Andrei Galben | Rector ULIM | 2008 | Pentru merite deosebite in dezvoltarea invatamantului universitar |
56 | Leonid Babii | Director general SA „Barza Alba”, Balti | 2008 | Pentru merite deosebite in dezvoltarea industriei vinicole |
57 | Ozea Rusu | Directorul Institutului de Neurologie si Neuchirurgie | 2008 | Pentru merite deosebite in dezvoltarea ocrotirii sanatatii |
58 | Vasile Chirca | Director general SRL „Glorinal” | 2008 | Contributie la restaurare a Manastirii Curchi |
59 | Ala Popescu | Presedinta Consiliului de observatori a procesul de restaurare a Manastirii Curchi | 2008 | Contributie la restaurare a Manastirii Curchi |
60 | Nicolae Rabii | Director general SA „Floare Carpet” | 2008 | Pentru merite deosebite in dezvoltarea industriei usoare |
61 | Anatolie Popusoi | Director general al Agentiei pentru silvicultura „Moldsilva” | 2008 | Pentru merite deosebite in dezvoltarea silviculturii, contributie substantiala la extinderea suprafetelor de paduri si activitate organizatorica si obsteasca intensa |
62 | – | Presedintele Cooperativei Agricole de productie „Glia”, Pelesti, Cantemir | 2008 | – |
63 | Stjepan Mesic | Presedintele Republicii Croatia | 2008 | in semn de profunda gratitudine pentru contributia sa deosebita la dezvoltarea relatiilor de prietenie si colaborare dintre Republica Croatia si RM |
64 | Victor Odobescu | Director general al Uzinei mecanice „ArtMet” SA (consilier PCRM in CM Chisinau) |
2009 | Pentru merite deosebite in dezvoltarea industriei |
65 | Gheorghi Parvanov | Presedintele Republicii Bulgaria | 2009 | in semn de profunda gratitudine pentru contributia sa deosebita la dezvoltarea relatiilor de prietenie si colaborare dintre Republica Bulgaria si RM |
66 | Vasile Caraus | Presedintele al Biroului executiv al Uniunii centrale a cooperativelor de consum | 2009 | Pentru merite deosebite in dezvoltarea cooperatiei de consum |
67 | Vladimir Ianiev | Vicedirector general SA „Elevator Kelly Grains”, or. Causeni | 2009 | Pentru munca indelungata si prodigioasa in complexul agroindustrial |
68 | Nicolae Ciornai | Conducator al Blocului interregional al Marii Negre „Lukoil” | 2009 | Pentru contributie personala la dezvoltarea pietii de produse petroliere in RM, sustinerea unor actiuni social-umanitare si activitate intensa de binefacere si sponsorizare |
69 | Vladimir Colesnicenco | Presedinte al Consiliului de observatori a intreprinderii mixte moldo-canadiene „Jolly Alon” SA | 2009 | Pentru merite in promovarea transformarilor social-economice, contributie substantiala la dezvoltarea antreprenoriatului si activitate intensa de binefacere si sponsorizare |
70 | Dumitru Pulbere | Presedintele Curtii Constitutionale | 2009 | Pentru activitate indelungata si prodigioasa in organele de drept si inalt profesionalism la infaptuirea jurisdictiei constitutionale |
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmărește TIMPUL pe Google News și Telegram!