Moldova

Anii nu se uită-n calendar…

Înainte de startul partidei s-au intonat imnurile ambelor ţări după care preşedintele UEFA, Michel Platini a salutat veteranii ambelor selecţionate. Meciul a purtat un caracter pur amical după cum indică şi scorul final 4-4. Primii au deschis scorul georgienii prin Timur Keţbaia. Veteranii noştri au reuşit egalarea prin Radu Rebeja.

Până la pauză nu s-a mai marcat, ambele echipe jucând pragmatic şi fără ocazii prea periculoase. În cea de-a doua repriză Moldova a intrat în avantaj după golul lui Vladimir Gosperschi. Georgienii s-au încăpăţânat şi au egalat prin Levan Nodia. Meciul s-a animat după dubla de senzaţie a moldoveanului Gheorghe Harea, intrat la schimb în mitanul secund.

Georgienii însă au revenit pe final după reuşitele lui Vahtang Koridze şi Nodar Hizanişvili, ultimul din lovitură de departajare. Rezultat final 4-4.

Pentru selecţionata veteranilor Georgiei au jucat foşti campioni olimpici, fotbalişti care au făcut parte din echipa Dinamo Tbilisi care câştiga în anul 1981 Cupa Cupelor Europene, precum şi actualul selecţioner al Georgiei, Timur Keţbaia. De partea cealaltă, R. Moldova a fost reprezentată de Igor Dobrovolski, Alexandru Maţiura, Serghei Stroenco, Igor Oprea, Vladimir Gosperschi, Veaceslav Catcov şi mulţi alţii.
În pofida caniculei (36 de grade la ora meciului), în tribune au fost prezenţi 1000 de spectatori.