DIVERSE

Dacă primul este un super-atacant cu o echipă slabă în spate, al doilea este un oportunist sprijinit de un grup valoros. Aşa s-a şi marcat, după 23 de minute de plictiseală cruntă. Gerrard a centrat exact pe fruntea lată a vârfului de la Liverpool, iar acesta a trimis fără şanse pentru portarul Suediei. 1-0 pentru englezi şi atât! Alte 22 plus 1 minute de fotbal urât.

Storşi probabil de vizita soţiilor în cantonament, englezii au pierdut ritmul imediat după pauză. Ibrahimovic a dat startul revenirii, după o lovitură liberă ratată, când a pasat printr-un procedeu de arte marţiale către Mellberg. Bâlbâială, autogol Johnson şi 1-1 doar câteva minute, pentru că Mellberg a reuşit să facă 2-1 în minutul 60. Apoi a intrat Walcott, iar meciul s-a schimbat. "Tunarul" a egalat la 2 cu un şut deviat, apoi i-a centrat ideal lui Welbeck. Acesta din urmă a înscris fabulos, cu călcâiul după o piruetă în urma căreia l-a ameţit pe fundaşul care îl marca. 3-2, Anglia e ca şi calificată, iar Rooney îşi vede revenirea pe teren periclitată de eficienţa celor doi "W".