Românul Raţ, cel mai bun fundaş stânga în ultima etapă de Campions League

Fundaşul român al lui Şahtior Doneţk, Răzvan Raţ, care a marcat un gol şi a dat o pasă decisivă în meciul cu Sporting Braga (2-0), a fost inclus de UEFA în echipa ultimei etape din faza grupelor Champions League.

"Raţ a fost eroul neaşteptat al echipei din Doneţk în victoria cu Braga, care a adus o calificare istorică pentru ucraineni. Românul a deschis scorul şi a dat pasa decisivă la reuşita lui Luiz Adriano", a notat site-ul UEFA.

Raţ a deschis scorul în minutul 78, iar apoi i-a pasat decisiv lui Luiz Adriano, autorul golului doi, din minutul 84.