Actualitate

PORTUGALIA a învins DANEMARCA, scor 3-2, în grupa B

În prima repriză, portughezii păreau că vor defila spre victorie, după ce Pepe şi Helder Postiga au marcat două goluri în 10 minute, spre uşurarea tehnicianului Paolo Bento. Danezii însă, au fost de altă părere şi au redus din handicap, prin Bendtner, cu 4 minute înainte de pauză.

Al doilea mitan a fost o mostră de fotbal adevărat. Mai întâi, Cristiano Ronaldo a ratat două mari ocazii de a-şi desprinde echipa pe tabelă. Apoi, acelaşi Bendtner i-a pedepsit pe risipitorii portughezi, egalând cu 10 minute înainte de final. Totul părea încheiat, dar Paolo Bento n-a fost de acord.

Tehnicianul portughez l-a trimis în teren pe Varela şi acesta, la doar 3 minute de la intrarea pe gazon, a adus victoria echipei sale. Drama putea fi şi mai mare dacă un alt nou intrat, Schone, înscria în al treilea minut de prelungire, dar aşa s-a terminat Danemarca – Portugalia 2-3. Cristiano Ronaldo şi coechipierii săi continuă cursa spre sferturile de finală.

Danemarca: Andersen – Jacobsen, Kjær, Agger, S. Poulsen – Zimling (J. Poulsen ’17), Kvist – Rommedahl (Mikkelsen ’60), Eriksen, Krohn-Dehli (Schøne ’90) – Bendtner. Selecţioner: Morten Olsen

Portugalia: Rui Patricio – Joao Pereira, Bruno Alves, Pepe, Coentrao – Raul Meireles (Varela ’84), Veloso, Moutinho – Nani (Rolando ’89), Helder Postiga (N.Oliveira ’64), Cristiano Ronaldo. Selecţioner: Paulo Bento

Sursa: tvrinfo.ro