Sport

Fotbal: Armenia – România 0-5, în preliminariile CM 2018

Tricolorii au obținut prima lor victorie sub comanda selecționerului german Christoph Daum, după un debut cu stângul în campania pentru Rusia 2018, 1-1 acasă cu Muntenegru.

România tranșase deja soarta partidei în primul sfert de oră, când tabela de marcaj arăta 0-3, cele cinci goluri fiind marcate de Bogdan Stancu (4 — penalty), Adrian Popa (10), Răzvan Marin (12), Nicușor Stanciu (29) și Alexandru Chipciu (53).

Bogdan Stancu a deschis scorul din penalty (4), după un henț comis pe linia porții de Gor Malakian, care a fost eliminat. Adrian Popa, lansat excelent de Nicușor Stanciu, a majorat diferența în minutul 10. Răzvan Marin a marcat al treilea gol al partidei (12), chiar în meciul său de debut în echipa națională, cu un șut din marginea careului. Nicușor Stanciu, care a pasat decisiv la golurile doi și trei, a înscris al patrulea gol, cu un șut sub transversală, în urma unei mingi recuperate de Bogdan Stancu de la Gael Andonian (29).

În prima repriză, Marin a fost aproape de ”dublă” (25), dar șutul său de la 25 metri a fost reținut greu de portar.
Finalul primei părți a fost mai bun pentru gazde, care au avut două oportunități, un șut al lui Ozbiliz din afara careului, reținut de Tătărușanu (42), iar apoi Pizzelli (45) nu a reușit să reia în plasă din 6 metri.

După pauză, Petre Marin a șutat cu stângul, puțin pe lângă (50), iar Muradian (56) a expediat mingea pe lângă șut țintă.

Alex Chipciu a marcat al cincilea gol al tricolorilor, rămas singur cu portarul, după o pasă splendidă a lui Răzvan Marin (59).

Armenia a mai avut o singură tentativă notabilă, însă Tătărușanu a prins șutul lui Pizzelli (71).

Tricolorii s-au jucat cu ocaziile, ratând prin Keșeru (75, 87), Stanciu (77), Rotariu (85) și Latovlevici (87).

În echipa Armeniei, Ghegam Kadimian s-a accidentat la încălzire și a fost înlocuit cu Vardan Pogosian.

România va juca următorul meci marți, la Astana, cu Kazahstanul, de la ora 19,00 (ora României).

Armenia — România 0-5 (0-4)
Au marcat: Bogdan Stancu (4 — penalty), Adrian Popa (10), Răzvan Marin (12), Nicușor Stanciu (29), Alexandru Chipciu (59).
Erevan, Stadionul Vazghen Sargsian: 7.000 spectatori
Preliminariile Cupei Mondiale 2018 — Grupa E

Au evoluat echipele:
Armenia: 1. Arsen Beglarian — 15. Hrair Mkoian, 3. Varazdat Haroian, 5. Gael Andonian (4. Taron Voskanian, 39), 20. Levon Hairapetian — 11. Artak Grigorian, 9. Gor Malakian — 23. Aras Ozbiliz (13. Kamo Hovhannisian, 64), 8. Marcos Pizzelli (căpitan), 21. Davit Manoian — 10. Vardan Pogosian (19. Karen Muradian, 33). Selecționer: Varujan Sukiasian.

Rezerve neutilizate: 12. Gor Manukian, 22. Anatoli Aivazov — 2. Andranik Voskanian, 6. Artur Kartașian, 17. Vahagn Minasian, 16. Davit Hakobian, 14. Zaven Badoian, 18. Ghegam Harutiunian.

România: 12. Ciprian Tătărușanu — 2. Romario Benzar, 22. Cristian Săpunaru, 21. Dragoș Grigore (căpitan), 3. Iasmin Latovlevici — 14. Răzvan Marin, 5. Ovidiu Hoban — 8. Adrian Popa, 23. Nicolae Stanciu (17. Erik Bicfalvi, 82), 7. Alexandru Chipciu (10. Dorin Rotariu, 67) — 19. Bogdan Stancu (13. Claudiu Keșeru, 57). Selecționer: Christoph Daum.

Rezerve neutilizate: 1. Costel Pantilimon, 16. Silviu Lung jr — 4. Cosmin Moți, 6. Alin Toșca, 9. Florin Andone, 11. Denis Alibec, 15. Valerica Găman, 18. Andrei Prepeliță, 20. Gabriel Enache.

Arbitru: Vladislav Bezborodov; arbitri asistenți: Maksim Gavrilin, Valeri Dancenko; arbitru de rezervă: Serghei Ivanov (toți din Rusia)
Delegat UEFA: Ivan Lekov (Bulgaria), observator UEFA pentru arbitri: Ilkka Koho (Finlanda)
Cartonașe galbene: Grigorian (32).
Cartonaș roșu: Gor Malakian (3).

sursa: agerpres.ro