Fotbal

FC Barcelona crează spectacol în Champions League

După 1-1 în tur, Barcelona avea prima şansă la accederea în următoarea etapă a Champions League, putând să reediteze succesul din sezonul precedent, când a câştigat turneul.

Nemţii au rezistat pe "Camp Nou" până în minutul 13, atunci când “eternul golgeter” Leo Messi a prins un şut excelent de la 16 metri, trimiţând mingea sub bara porţii unui Jens Lehmann nepregătit. După nouă minute, Messi i-a pasat pe stânga lui Toure, acesta i-a trimis lui Pedro, care a făcut 2-0 cu un şut din 7 metri.

La un sfert de oră de la startul reprizei a doua, Messi a dus scorul la 3-0, după un şut de la 18 metri.

Intrat pe teren de numai un minut, Bojan a marcat al patrulea gol al Barcei, în minutul 89, la capătul unui contraatac, fiind servit excelent de Zlatan Ibrahimovic.

Patru goluri marcate în poarta adversarilor şi un spectacol oferit suporterilor catalane – acesta este preţul accederii în sferturi a echipei Barcelona.

Într-un alt meci al serii, francezii de la Bordeaux au obţinut calificarea după ce au învins pe Olympiakos Pireu cu scorul de 2-1. În tur, tot francezii au câştigat cu scorul de 1-0.