Euro 2020: Anglia, în finală după ce a învins Danemarca în prelungiri / Golul decisiv a venit după un penalty controversat

Damsgaard a deschis scorul pentru danezi cu o execuție superbă din lovitură liberă (’30), însă căpitanul Kjaer a înscris în propria poartă încercând să respingă o pasă a lui Sterling (’39). Englezii au dominat autoritar în prelungiri și s-au calificat în finală grație reușitei lui Kane (‘104).

Din minutul 106, Danemarca a jucat în zece jucători, după ce mijlocaşul Mathias Jensen s-a accidentat şi a părăsit terenul (selecţionerul Kasper Hjulmand epuizase toate schimbările).

În finală, Anglia va întâlni Italia. Ultima partidă a competiţiei va avea loc duminică, de la ora 22:00, tot pe stadionul Wembley.