Cupa Mondială de Gimnastică. Românca Larisa Iordache a câştigat medalia de AUR la bârnă

Gimnasta Larisa Iordache a câştigat medalia de aur la Cupa Mondială de gimnastică de la Cairo, la bârnă.

Larisa Iordache, calificată la JO de la Tokyo, a obţinut în finală nota 13,366, fiind urmată de Diana Varinska (Ucraina) şi de Zeyna Ibrahim (Egipt).

Sâmbătă, Larisa Iordache obţinuse medalia de bronz la paralele.

În finala masculină de la paralele, Andrei Muntean s-a clasat pe locul 8, notat cu 12,300, după ce se calificase cu a patra notă.

Larisa Iordache, Maria Holbură (rezervă în finalele de la bârnă şi sol) şi Marian Drăgulescu (retras înainte de concurs din cauza unei contracturi la spate) sunt calificaţi la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Gimnasta Simone Biles continuă să strălucească. Biles şi-a arătat din nou calitatea, depăşind concurenţa duminică, la Campionatele SUA de gimnastică, pentru a-şi revendica un al şaptelea titlu naţional la individual compus şi pentru a face din selecţia sa la echipa olimpică de la Tokyo o simplă formalitate.