Astăzi 30 Mai 2020, Sâmbătă - Ultima actualizare la ora 15:54
Abonamente

Constantin Tănase 7 Aprilie 2020, ora 07:29    Din editia print

Marime Font

Nani, nani, semeț popor

Un mare poet – am uitat cum îi zice, dar într-adevăr este mare, pentru că unul mic n-ar fi putut spune așa ceva -, deci, un mare poet a scris un gând genial, și anume: „Să nu deștepți niciodată pe sclavul care doarme, căci cine știe de nu visează în acest moment că este liber”. 

Pe bună dreptate e genial, nu-i așa? Eu, care nu-s poet și prin urmare nu pot fi nici mare, nici mic, ci așa – un biet meseriaș căruia îi asudă zilnic chelia ca să, vorba altui mare poet, cârpească cerul cu stele și să mânjească marea cu valuri, dar nici acest lucru nu-l pot face cum trebuie -, eu, deci, așa nonsofisticat, cum mă știți, port de mai mult timp în suflet și în minte acest aforism și nu știu ce să fac cu el. Că așa sunt aforismele străine – odată intrate sub chelia omului trebuie să faci ceva cu ele: ori să te lauzi că le-ai compus tu, ori să le scoți și să le demonstrezi lumii de câte ori apare necesitatea vitală ca să dovedești că nu ești mai prost decât alții. Eu m-am temut să valorific aceste posibilități, întrucât nu e bine să te prindă cu plagiatul, precum nu e bine nici să apari mai deștept ca alții. De aceea, am conservat aforismul marelui poet într-un fund de circumvoluțiune în speranța că poate-poate cândva o să-mi prindă bine la ceva.

Timpul însă trece, aforismul stă bine mersi în circumvoluțiunea-gazdă și poate acolo ar fi mucegăit pentru totdeauna, dacă de la un timp încoace nu m-ar fi atacat tot mai insistent niște gânduri filozofice. Dar știți cum e filozofia asta? Când dă peste om, îl umflă încetișor pe la încheieturile simțirii, se ridică, tot încetișor, pe neobservate, spre emisferele creierului, responsabile cu probleme de gândire analitică și dialectică, roade în ele precum cariile rod gingiile. Și uite așa, tot rozându-mi creierașul, milimetru cu milimetru, la un moment dat gândurile mele filozofice au dat și peste circumvoluțiunea cu pricina, unde se află conservat aforismul despre sclavul care nu trebuie trezit.

Loading...


Acum cred că a venit clipa potrivită ca să vă prezint, fie și sumar, cam care este conținutul și orientarea conceptuală a gândurilor mele filozofice. Pe scurt, conținutul dat se împarte în două conținuturi, ca să mă exprim așa: unul conține veșnicele probleme ale vieții și morții și ceva despre rolul personalității în istorie, iar al doilea e despre relația dintre societate și stat, dintre cetățean și conducerea de vârf a statului. Primul conținut mă preocupă mai rar – realizez perfect: mă va preocupa mai des, dar cu timpul, de aceea trecem acum peste el. Mai mult mă chinuiește cel de al doilea set de probleme, cele despre relațiile dintre stat și societate. Cu cât societatea noastră intră tot mai adânc în pădurea deasă a noilor relații sociale, cu atât elanul meu filozofic sporește și simt nevoia unor repere conceptuale capabile să explice cât mai clar respectivele relații. Așa se face că gândurile mele filozofice au ajuns și la aforismul marelui poet.

Ca să înțelegeți mai clar ce are aforismul cu relațiile ce mă preocupă, îmi permiteți, drept digresiune, să vă narez pe scurt o mică poveste concepută în cheie postmodernistă. Era odată o babă și un flăcău. Baba era tânără și frumoasă, iar flăcăul bătrân și urât. Natural, în cazul dat, baba era ahotnică de viață și pofticioasă la ale vieții, iar flăcăul lehămetit de babă și, respectiv, neputincios să răspundă la imperativele ei. Așadar, flăcăul fiind neputincios era și somnoros, spre deosebire de babă care fiind poftoasă era nesomnoroasă. Și dacă pe ea n-o prindea somnul, avea grijă să nu-i strice somnul flăcăului. De ce? Foarte simplu: flăcăul când nu dormea, fiind neputincios, nu numai că nu răspundea la imperativele babei, dar nici nu-i permitea să facă ceea ce dorea și putea să facă o babă tânără, frumoasă și poftoasă. De aceea baba avea grijă de somnul flăcăului. Ca să fie lung și adânc precum lungi și adânci erau poftele și disponibilitățile ei.

Acum o să mă întrebați: dar ce are baba și flăcăul cu aforismul poetului și cu gândurile mele filozofice? Legătura e strânsă și e directă și dacă v-a mai rămas răbdare vă explic. Așadar, poetul a zis: căci cine știe de nu visa în acel moment că este liber. Extrapolat la realitățile noastre, aforismul ar putea suna cam așa: să nu trezești poporul care doarme, căci dacă se scoală face prostii. Îmi dau seama că mulți nu veți fi de acord cu o atare interpretare, dar aveți răbdare și ascultați-mi argumentele până la capăt.

Eu am ascultat de mai mulți ani că între campaniile electorale poporul doarme adânc și dulce, ca flăcăul babei. În timpul acesta, baba, conducerea statului cum ar veni, umblă ușărnică și poftoasă, disponibilă și fără complexe, împrumută bani de peste hotare, guleește și chiuie fără nicio teamă că flăcăul/poporul i-ar cere socoteală pentru comportament și cheltuială. Poporul însă când doarme, precum sclavul din aforismul poetului, visează că e liber, și dacă e liber mornăie prin somn, înjură baba/conducerea, o amenință cu scrutinul ș.a.m.d. Cum se trezește însă, dar se trezește numai în ziua alegerilor, face prostii, căci știindu-l sclav, uită că a visat și votează așa cum dorește stăpânul.

După votare adoarme iar și încă un întreg sezon interelectoral nu mai simte nimic. Conducerea/baba cea tânără și frumoasă, disponibilă și poftoasă, are grijă să nu-i strice somnul și se ține de meseria ei – călătorește prin Europa, împrumută bani, chiuie și se bucură de viață.
Acum, după ce am explicat în linii mari, ce relații există între gândul poetului, conducerea de vârf și poporul nostru iubit, se cuvine să trag o concluzie înțeleaptă. Ca să vezi însă, nu mă prea pricep la concluzii și de aceea să nu vă supărați dacă am să dau cu oiștea-n gard. La drept vorbind nici nu am o concluzie propriu-zisă, ci mai degrabă iar un fel de digresiune, pe care cineva o va califica drept agresiune. Dacă vă mai amintiți, am avut noi cândva un imn care se numea „Deșteaptă-te, române!” L-am cântat noi cât l-am cântat până s-a găsit un om deștept, tot o babă poftoasă, care a spus scurt și convingător: „Ajunge cu deșteptatul!” El a înțeles că dacă poporul se deșteaptă, va face trăsnăi istorice. El a realizat că poporului îi stă bine numai când doarme și sforăie pașnic. Atunci el se simte liber. Atunci el e fericit. De ce dar să-l lipsească pe popor de această fericire și libertate? Au misiunea conducerilor de vârf nu e oare aceea de a-l face pe popor fericit și liber?

Nu știu dacă concluzia-digresiune e bună și dacă v-a plăcut, dar ea îmi place, pentru că e a mea proprie și se circumscrie perfect viziunilor mele filozofice asupra relațiilor dintre statul nostru, conducerea lui de vârf și pașnicul nostru popor. Aflându-mă în lumina orbitoare a acestor viziuni eu zic să cinstim neamul nostru pașnic care doarme, să-l lăsăm și în continuare să doarmă, căci dacă s-ar trezi ar începe să destabilizeze situația social-politică din republică. Să-l lăsăm deci să doarmă, să se viseze liber și fericit. Nani-nani, iubit și pașnic popor, nu te trezi, ca să nu faci cumva vreo boroboață politică! Visează în tihnă că ești liber, rățoiește-te prin somn împotriva statului și a conducerii de vârf, dar nu te trezi, că noi vrem să te vedem veșnic liber și fericit, iar tu poți fi liber și fericit numai când dormi. Nani-nani, semeț popor…

Fragment din cartea „Ochiul lui Esop”, 2000 

Un articol de: Constantin Tănase
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Sănătate 30 Mai 2020, ora: 13:59

Dieta de URGENȚĂ / Cum slăbești accelerat și eficient- Programul pe zile

Dieta de URGENȚĂ / Cum slăbești accelerat și eficient- Programul pe zile

Dieta de urgenta este aliata oricarei femei care isi doreste sa dea jos rapid cateva kilograme, fara prea mari batai de cap. Asa ca, daca si tu ai un eveniment important care se apropie si trebuie sa porti o anumita rochie, nu mai sta pe ganduri.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 30 Mai 2020, ora: 13:55

Alimente şi medicamente pe care să nu le combini niciodată!

Alimente şi medicamente pe care să nu le combini niciodată!

Este cunoscut faptul că anumite combinaţii de medicamente pot anula efectul acestora sau devin chiar periculoase pentru organism. Dar există şi alimente care interacţionează negativ cu unele tratamente medicamentoase, de aceea este important să citiţi cu atenţie prospectele şi să...

( ) Citeşte tot articolul

Lumea 30 Mai 2020, ora: 12:18

Protestele masive din SUA fac prima victimă - un tânăr de 19 ani din Detroit a fost împușcat mortal

Protestele masive din SUA fac prima victimă - un tânăr de 19 ani din Detroit a fost împușcat mortal

Protestele masive care au cutremurat Statele Unite în ultimele zile au făcut și prima victimă – un tânăr de 19 din Detroit a fost ucis după ce au fost trase focuri de armă într-un grup de protestatari, vineri seară, a anunțat departamentul de poliție al orașului...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Mai 2020, ora: 10:43

„VEȘTI BUNE” de la guvernărea Dodon&Chicu - Salariul mediu lunar în R. Moldova este în SCĂDERE iar prețurile sunt în CREȘTERE (STATISTICI OFICIALE)

„VEȘTI BUNE” de la guvernărea Dodon&Chicu - Salariul mediu lunar în R. Moldova este în SCĂDERE iar prețurile sunt în CREȘTERE (STATISTICI OFICIALE)

În primul trimestrul al anului 2020, câștigul salarial mediu lunar nominal brut a fost de 7633,9 lei - în scădere cu 2,3% față de trimestrul patru al anului trecut. Datele au fost publicate de Biroul Național de Statistică (BNS).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Mai 2020, ora: 10:10

news alert Ministrul Sănătății din România: Epidemia este controlabilă în acest moment. Am trecut de vârf!

Ministrul Sănătății din România: Epidemia este controlabilă în acest moment. Am trecut de vârf!

Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a declarat că epidemia de coronavirus este controlabilă în România.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Mai 2020, ora: 09:24

Fotografia anului. Ludovic Orban şi mai mulţi miniştri beau şi fumează în biroul premierului. Ce reguli încalcă demnitarii

Fotografia anului. Ludovic Orban şi mai mulţi miniştri beau şi fumează în biroul premierului. Ce reguli încalcă demnitarii

Fostul jurnalist Cristian Vasilcoiu a publicat pe pagina sa de Facebook o fotografie în care premierul Ludovic Orban apare alături de câţiva miniştri, la o masă pe care se află băutură.

( ) Citeşte tot articolul

Lumea 30 Mai 2020, ora: 09:11

Trump anunță că încheie relațiile cu OMS și că va retrage Hong Kongului statutul comercial privilegiat

Trump anunță că încheie relațiile cu OMS și că va retrage Hong Kongului statutul comercial privilegiat

Donald Trump a anunțat vineri că Statele Unite „își încheie” relația cu Organizația Mondială a Sănătății și că începe procedurile pentru retragerea unui statut comercial preferat de care se bucura Hong Kongul în relațiile cu Statele Unite.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 30 Mai 2020, ora: 08:58

Horoscopul zilei de azi, SÂMBĂTĂ 30 MAI 2020. Ce zi aglomerată!

Horoscopul zilei de azi, SÂMBĂTĂ 30 MAI 2020. Ce zi aglomerată!

Azi e primul patrar de Luna in Fecioara, dar e o zi plina. E nevoie de o decizie rapida si importanta. Nu e cea mai usoara zi, desi e weekend. Aduna-te si treci la treaba!

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Mai 2020, ora: 08:57

10 imobile ce aparțin lui Vlad Plahotniuc, în valoare de 33 milioane de lei, puse sub sechestru

10 imobile ce aparțin lui Vlad Plahotniuc, în valoare de 33 milioane de lei, puse sub sechestru

Magistrații judecătoriei Chișinău, sediul Ciocana, au dispus astăzi aplicarea sechestrului pe o serie de bunuri ce aparțin fostului lider al Partidului Democrat, Vladimir Plahotniuc, în valoare de circa 33 de milioane de lei. Totodată, magistrații au respins solicitările procurorilor de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Mai 2020, ora: 08:52

Iurie Reniță: „Din suflet” despre fundațiile de caritate

Iurie Reniță: „Din suflet” despre fundațiile de caritate

Zvâcnirile furibunde ale lui Dodon vis-a-vis de nepromulgarea legii cu privire la organizațiile necomerciale (în cazul adoptării de către Parlament) trădează disperarea lui, dar și a ortacilor săi psrm-iști că numeroasele lor fundații de caritate, finanțate generos de...

( ) Citeşte tot articolul

Cultură 30 Mai 2020, ora: 01:19

Calendar ortodox 30 mai 2020. Sfântul Cuvios Isaachie Mărturisitorul

Calendar ortodox 30 mai 2020. Sfântul Cuvios Isaachie Mărturisitorul

Calendar ortodox 30 mai 2020. Pe 30 mai creștinii ortodocși prăznuiesc pe Sfântul Cuvios Isaachie Mărturisitorul. Acesta a trăit în secolul al IV-lea în timpul împăratului Valens Arianul care prigonea creștinii. Va veni la Constantinopol pentru a-i întări pe creștini. Află mai...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 29 Mai 2020, ora: 18:03

ULTIMA ORĂ / +171 de cazuri noi de COVID-19 confirmate în R. Moldova

ULTIMA ORĂ / +171 de cazuri noi de COVID-19 confirmate în R. Moldova

 În total, astăzi au fost efectuate 1203 teste, dintre care primar – 1028 şi repetat – 175. Bilanțul persoanelor infectate cu noul Coronavirus a ajuns la 7896 de cazuri. Din numărul total de cazuri din această zi, 25 sunt lucrători medicali: medici – 3,...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 29 Mai 2020, ora: 16:47

Se deschid BISERICILE! Premierului Ion Chicu a făcut anunțul

Se deschid BISERICILE! Premierului Ion Chicu a făcut anunțul

Întrunirile cu caracter religios și slujbele în lăcașurile de cult vor putea fi reluate din data de 5 iunie 2020. Decizia a fost luată astăzi de Comisiei Naționale Extraordinare de Sănătate Publică.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 29 Mai 2020, ora: 16:41

Ultima oră / Paștele Blajinilor nu va fi amânat

Ultima oră / Paștele Blajinilor nu va fi amânat

Paștele Blajinilor din acest an nu va fi amînat. Anunțul a fost făcut de prim-ministrul, Ion Chicu, care îndeamnă populația să fie precaută și să evite aflarea în grupuri mari la cimitire. 

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 29 Mai 2020, ora: 16:34

Ce se întâmplă dacă bei numai suc de lămâie, timp de o lună. Efectul care i-a șocat pe medici

Ce se întâmplă dacă bei numai suc de lămâie, timp de o lună. Efectul care i-a șocat pe medici

O nouă dietă ia cu asalt lumea celebrităţilor! Respectată cu strcteţe, aceasta promite rezultate spectaculoase, într-un timp record!

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 29 Mai 2020, ora: 16:29

Beneficiile necunoscute ale Mâinii Maicii Domnului. Tratează o mulţime de afecţiuni

Beneficiile necunoscute ale Mâinii Maicii Domnului. Tratează o mulţime de afecţiuni

Caprifoiul (Lonicera japonica), cunoscut şi sub denumirea populară de Mâna Maicii Domnului, este o plantă căţărătoare de origine asiatică, ce înfloreşte de primăvară până vara. Mirosul deosebit al florilor sale albe şi galbene o face să fie în topul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Mai 2020, ora: 15:42

Loteria Națională lansează jocul ”Bani la greu” cu câștiguri de peste un milion de lei

Loteria Națională lansează jocul ”Bani la greu” cu câștiguri de peste un milion de lei

Loteria Națională sporește șansele moldovenilor de a completa lista milionarilor. Toată luna iunie, de luni și până vineri, câte doi participanți vor avea șansa unică de a juca pentru jackpotul de peste 1 000 000 de lei, la noul proiect TV ”Bani la greu”. Jocul...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 29 Mai 2020, ora: 13:00

Migdalele de la Călărași – o cultură nouă și pentru cei care care le cultivă

Migdalele de la Călărași – o cultură nouă și pentru cei care care le cultivă

În ultimii ani, moldovenii preferă să consume cât mai multe produse ecologice pentru a duce un mod de viață mai sănătos, atrăgând atenție deosebită calității produselor.

( ) Citeşte tot articolul

ROMÂNIA 29 Mai 2020, ora: 12:56

Un român a devenit cel mai în vârstă bărbat din lume, după decesul lui Bob Weighton

Un român a devenit cel mai în vârstă bărbat din lume, după decesul lui Bob Weighton

Cel mai în vârstă bărbat din lume, Bob Weighton, a murit la 112 ani. Românul Dumitru Comănescu devine, astfel, cel mai în vârstă bărbat al Planetei, recunoscut de Cartea Recordurilor.

( ) Citeşte tot articolul

Externe 29 Mai 2020, ora: 12:44

Premierul britanic a constatat că are probleme cu vederea, după infectarea cu noul coronavirus

Premierul britanic a constatat că are probleme cu vederea, după infectarea cu noul coronavirus

 Premierul Marii Britanii, Boris Johnson, a făcut o constatare deranjantă, după ce a scăpat, cu emoții, de traumatizanta experiență a infectării cu noul coronavirus. Luni, la conferința de presă cotidiană de la Downing Street, el le-a declarat jurnaliștilor prezenți că vederea...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)