Astăzi 26 Mai 2020, Marţi - Ultima actualizare la ora 14:02
Abonamente

Ultima oră 8 Februarie 2020, ora 07:41

Ludovic Orban: Mergem în Parlament cu același Guvern / Cred că se va ajunge la anticipate, PSD nu-și va permite să-l voteze

Marime Font

 

Ludovic Orban, premierul proaspăt demis și propus din nou de șeful statului, a declarat vineri seară, la TVR 1, că se va prezenta cu aceeși echipă guvernamentală la noul vot pentru învestire din Parlament.

„Luni am convocat Biroul Politic al PNL, voi prezenta programul de guvernare actualizat. Trebuie să scoatem din el destul de multe, adică ceea ce am rezolvat, și evident să adăugăm câteva obiective noi”, a declarat Ludovic Orban.

Loading...


Dar e un program de guvernare care va pica, a punctat moderatorul. „Da, dar reflectă obiectivele pe care și le asumă PNL”, a spus Orban, puctând la rândul său că, totuși, „nu e sigur că va pica”.

„Nu sunt convins că va pica. De aceea sunt desemnat eu. Există și posibilitatea ca Guvernul să fie învestit cu voturile PSD, adică ale celor care au venit cu moțiunea de cenzură ca să ne dea jos”, a spus el.

Întrebat de asemenea dacă va păstra aceeași echipă guvernamentală, Ludovic Orban a răspuns că nu intenționează să schimbe niciun ministru.

„După părerea mea, se va ajunge la anticipate, pentru că PSD nu își poate permite să învestească Guvernul nostru. (...) Ar fi blamați, pentru că toți ar intelege că votul lor ar fi ca să salveze 6 luni de mandat”, a mai afirmat Orban la TVR.


Alte declarații ale lui Ludovic Orban:
Decizia noastră e clară: de a susține toate procedurile pentru declanșarea alegerilor anticipate. E mandatul cu care s-a dus delegația PNL la consultările de la Cotroceni
Constituția reglementează limpede care e procedura. Urmează votul pentru două învestiri de guvern. Ca președintele să poată dizolva Parlamentul, trebuie respinse două propuneri
Am arătat în 3 luni de zile că Guvernul nostru este un guvern foarte serios, România e pe mâini bune, rezolvăm toate problemele curente
Da, sunt fost, actual și viitor premier
Asta că există majoritate este un neadevăr. Președintele României este obligat să desemneze un premier ales de un partid numai dacă partidul respectiv a obținut 50%+1 în alegeri, altfel este la latitudinea lui
Nu există nici măcar aritmetic, matematic o majoritate în Parlament
Votul de la moțiune a fost un vot împotriva legii pe care noi ne-am angajat răspunderea, legea primarilor în două tururi. Forma de a respinge această lege a fost prin căderea guvernului, fiind procedura constituțională
Atât timp cât nu există un partid care să aibă 50%+1 în urma votului cetățenilor, președintele are dreptul de a face propunerea dintre cele care au fost formulate, propunere care i se pare cea mai corectă pentru România
(De ce PNL să dea premierul?) Simplu: e partidul cel mai puternic, care a câștigat alegerile europarlamentare, al carui candidat la Președinție a câștigat detașat. Suntem cotați ca partidul cu cel mai mare scor, de departe
Nu e o comedie, e o procedură extrem de serioasă, pentru ca poporul să elimine această contradicție majoră care este parlamentul actual, care nu mai reprezintă dorința oamenilor
Îmi doresc să ajungem la anticipate. Pentru a putea ajunge la anticipate, propunerile de guvern trebuie să pice
Nu suntem într-o criză, suntem într-o situație în care, ca să fim siguri că mergem pe drumul corect, Romania are nevoie ca cetățenii să aleagă un parlament care să-i reprezinte cu adevarat
Bineînțeles că există posibilitatea ca Guvernul să fie învestit cu votul PSD
Noi vom fi prezenți, dar parlamentarii PNL nu vor vota
Guvernul nu va putea trece în Parlament decât dacă e votat de PSD - dar asta înseamnă că vor spune că sunt de acord cu programul nostru de guvernare, cu componența guvernului etc. Păi nu vă dați seama că sunt ridicoli, nu-i mai spală nicio apă
Dar măcar avem garanția că, dacă va fi învestit, va fi un guvern bun. Oricum ar fi, picăm în picioare, pentru că tot noi suntem la guvernare
PSD nu își poate permite să învestească un guvern PNL, ar fi ridicol
Despre PRO România: Eu mă așteptam ca, în ultimul moment, formațiunea ruptă din PSD să se realipească la PSD
Am putea organiza anticipatele pe 14, 21 sau 28 iunie
Despre atacarea la CCR a numirii aceluiași premier/guvern? E o tragere de timp, nu zice nicăieri în Constituție că nu poate fi propusă aceeași persoană
Veti avea nevoie de USR PLUS pentru guvernare? Cel mai probabil
Despre cele 25 de OUG: Noaptea ca hoții au dat ordonanță PSD, ca să îi scape pe ai lor de pușcărie. Noi am am dat ordonanțe de urgență în domenii extrem de importante
De ce 25 într-o seară? Că atâtea au fost nevoie. În domeniul fondurilor europene era o ordonanță vitală, fiecare dintre OUG are o fundamentare
 

 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Horoscop 26 Mai 2020, ora: 14:02

Cele mai puternice ZODII din horoscop. Au lumea la picioare

Cele mai puternice ZODII din horoscop. Au lumea la picioare

 Fiecare semn zodiacal are cateva trasaturi tipice, care ii confera un anume tip de personalitate. Cele de pamant sunt ambitioase, cele de foc pline de energie, cele de aer au o curiozitate innascuta, iar cele de apa sunt sensibile si nu pot fi intotdeauna usor de descifrat. Astazi, vom...

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 26 Mai 2020, ora: 13:53

O singură linguriţă din acest amestec te scapă de 10 kg într-o lună

O singură linguriţă din acest amestec te scapă de 10 kg într-o lună

 Vrei să scapi cât mai sănătos de kilogramele în plus? Un amestec natural, foarte uşor de preparat, te poate ajută să ai o siluetă de vis.

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 26 Mai 2020, ora: 13:40

Alertă în Sîngerei! O femeie a dispărut. Poliția cere ajutorul tuturor

Alertă în Sîngerei! O femeie a dispărut. Poliția cere ajutorul tuturor

O femeie de 47 de ani din satul Dumbrăvița, raionul Sîngerei a plecat de acasă și nu s-a mai întors, iar rudele nu mai știu unde să o caute.

( ) Citeşte tot articolul

ROMÂNIA 26 Mai 2020, ora: 13:13

Medic român: În R. Moldova a fost cea mai grea experiență din viața mea

Medic român: În R. Moldova a fost cea mai grea experiență din viața mea

Giorgiana Matei este unul dintre medicii români care s-au oferit să plece în misiunea de ajutor trimisă de România în Republica Moldova. Medic la SMURD Iași, ea a povestit, la Digi24, că ceea ce a văzut în cele două săptămâni petrecute la Chișinău a...

( ) Citeşte tot articolul

Lumea 26 Mai 2020, ora: 13:08

Danezii își pot întâlni iubiții sau soții din alte țări doar dacă relația este mai veche de 6 luni

Danezii își pot întâlni iubiții sau soții din alte țări doar dacă relația este mai veche de 6 luni

 Soții, partenerii de viață sau iubiții cetățenilor danezi li se permite acum să vină în țară atât din Germania, cât și din țările scandinave. Potrivit actualizărilor recente de călătorie ale Poliției Naționale din Danemarca, persoanele din aceste...

( ) Citeşte tot articolul

Lumea 26 Mai 2020, ora: 12:58

În sfârșit au apărut măștile de față cu care poți mânca / FOTO

În sfârșit au apărut măștile de față cu care poți mânca / FOTO

Compania Avtipus Patents and Inventions a prezentat săptămâna asta o mască pe care o poți controla prin telecomandă. În timp ce din ce în ce mai multe țări ridică din restricții, proprietarii restaurantelor și managerii au sarcina incredibilă să-și dea seama cum...

( ) Citeşte tot articolul

Muzică 26 Mai 2020, ora: 12:30

„EU-S FATĂ MARE, DAC-AIST-I PREZIDENT” / Dora Show - Coroana Mă-tii - Un cântec viral despre COVID-19 și Dodon (VIDEO)

„EU-S FATĂ MARE, DAC-AIST-I PREZIDENT” / Dora Show - Coroana Mă-tii - Un cântec viral despre COVID-19 și Dodon (VIDEO)

Actorul Emilian Crețu a lansat un adevărat hit la tema noului coronavirus.

( ) Citeşte tot articolul

Lumea 26 Mai 2020, ora: 12:01

10 locuri pe care să le vizitezi neapărat dacă mergi în Turcia

10 locuri pe care să le vizitezi neapărat dacă mergi în Turcia

 Pentru turiştii din întreaga lume, Turcia rerezintă una dintre cele mai atractive regiuni turistice, aflată la intersecţia a mai multor spaţii culturale această ţară oferă o experienţă completă. Cei care au vizitat această ţară ne povestesc despre o diversitate...

( ) Citeşte tot articolul

Lumea 26 Mai 2020, ora: 11:37

Descoperirea uluitoare care adânceşte misterul manuscriselor de la Marea Moartă. „Prima dată am crezut că nu văd bine“

Descoperirea uluitoare care adânceşte misterul manuscriselor de la Marea Moartă. „Prima dată am crezut că nu văd bine“

 O descoperire recentă a cercetătorilor britanici schimbă tot ce se ştia despre o parte dintre enigmanticele manuscrise aflate în custodia Universităţii Manchester. Pentru oamenii de ştiinţă care se ocupă de ele, surpriza a fost totală.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Mai 2020, ora: 10:24

VIDEO / INCENDIU LA MOLDEXPO!

VIDEO / INCENDIU LA MOLDEXPO!

Magazinul „Casa Moderna” din incinta MoldExpo este în flăcări. Pompierii încearcă să stingă focul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Mai 2020, ora: 10:14

Un bărbat din Anenii Noi a câștigat la loterie 77 777 de lei și își va construi o saună

Un bărbat din Anenii Noi a câștigat la loterie 77 777 de lei și își va construi o saună

Andrei Gobjilă din satul Roșcani, raionul Anenii Noi, a prins norocul de coadă! Biletul ”Șeptarul de Aur”, ediția a treia, i-a oferit un câștig sclipitor de 77 777 de lei. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Mai 2020, ora: 09:43

opinie Chicu nu mai este frecventabil nici la București, nici în Europa. Este punctul final al „carierei”

Chicu nu mai este frecventabil nici la București, nici în Europa. Este punctul final al „carierei”

Ion Sturza consideră că premierul Chicu nu mai are un viitor politic.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Mai 2020, ora: 09:17

România oferă 35.000 viziere pentru cadrele medicale R. Moldova / FOTO

România oferă 35.000 viziere pentru cadrele medicale R. Moldova / FOTO

Asociația VeDem Just din România a trimis către Republica Moldova un transport cu 35.000 viziere care urmează a fi donate cadrelor medicale implicate în lupta cu COVID-19.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Mai 2020, ora: 08:20

Deciziile luate după ședința Comisiei Naţionale Extraordinare de Sănătate Publică (DOC) / Promisiunile lui Dodon, un nou „fake news”

Deciziile luate după ședința Comisiei Naţionale Extraordinare de Sănătate Publică (DOC) / Promisiunile lui Dodon, un nou „fake news” Foto: simbol

Comisia Națională de Sănătate Publică nu a „acceptat”  re-deschiderea HoReCa și a centrelor comerciale din 1 iunie, așa cum „promis” ieri Dodon. 

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 26 Mai 2020, ora: 08:11

Caz ȘOCANT la Sângerei. Un bărbat a fost găsit carbonizat / VIDEO

Caz ȘOCANT la Sângerei. Un bărbat a fost găsit carbonizat / VIDEO

  Un bărbat de 56 de ani anunțat în căutare a fost găsit carbonizat, la un kilometru de casa sa.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Mai 2020, ora: 08:04

Lilian Carp: Dodon vrea să SCAPE de guvernare, să arunce iresponsabilitatea sa pe umerii altor politicieni

Lilian Carp: Dodon vrea să SCAPE de guvernare, să arunce iresponsabilitatea sa pe umerii altor politicieni

Deputatul Lilian Carp s-a referit la inițiativele pe care le-a anunțat, ieri, 25 mai Igor Dodon de a dubla salariile medicilor și de a oferi un ajutor unic în valoare de 700 lei pentru toți pensionarii care primesc o pensie mai mică de 3000 de lei. Carp susține că acesta sunt...

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 26 Mai 2020, ora: 08:04

Horoscopul zilei de azi, MARȚI 26 MAI 2020. Conversații secrete!

Horoscopul zilei de azi, MARȚI 26 MAI 2020. Conversații secrete!

Luna in Rac iti intensifica emotiile, iar Mercur aduce la lumina conversatii secrete. Jupiter in Capricorn are si el secretele sale. Ce vrea sa-ti transmita Universul? Schimbari de stare de la Luna in Rac Luna este in Rac, iar tu poti avea schimbari de stare pe care ti-e greu sa le maschezi....

( ) Citeşte tot articolul

Politică 26 Mai 2020, ora: 07:50

Platon: Plahotniuc a vrut să-l dea jos pe Stoianoglo, acum cumpără deputați, să se protejeze. E o luptă acerbă. Șor îi spunea „șefu”

Platon: Plahotniuc a vrut să-l dea jos pe Stoianoglo, acum cumpără deputați, să se protejeze. E o luptă acerbă. Șor îi spunea „șefu”

Omul de afaceri, Veaceslav Platon, a declarat că fostul lider democrat, Vladimir Plahotniuc ar fi principalul beneficiar și „organizator” al furtului miliardului, iar investigațiile în acest sens ale Procuraturii Generale au inițiat o luptă acerbă pentru influență. Potrivit lui,...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 26 Mai 2020, ora: 07:35

(ARHIVE) Dezvăluiri ZGUDUITOARE: cum UCIDEAU călăii lui Stalin

Dezvăluiri ZGUDUITOARE: cum UCIDEAU călăii lui Stalin

La mai bine de șapte decenii de la primul val al deportărilor, comemorăm zecile de mii de victime care au căzut pradă teroarei comuniste, făcând publice numele câtorva din cei care au răpit, pe nedrept, viețile condamnaților și s-au scăldat în sângele lor...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)